Telefon
WhatsApp
  • Boyabat Organize Sanayi Bölgesi 4.Cadde No:11 Boyabat/Sinop
  • 0 (542) 838-4633
  • info@icelmakine.com

Sık Sorulan Sorular

İngilizce “Expandable Polistren” tabirinin kısaltılmışıdır. Genleştirilebilir Polistren olarak Türkçeleştirebiliriz. Türkçede strafor veya köpük olarak da kullanılmaktadır.
EPS Malzeme, esnek olan yapısı, darbe emiş özelliği ve mekanik dayanıklılığı sayesinde de bir çok ürünün koruma amaçlı amblajlanmasında kullanılır ve ambalajlanan ürünlerin hasar görmelerini engeller. Ayrıca, hem ısı yalıtım özelliği hem de koruma özelliği sayesinde EPS’in özel tipleri gıda malzemelerinin de amblajalanmasında kullanılır.Üretiminin enerji yoğun olmaması, üstün teknik özelliklerine rağmen ekonomik olmasının diğer önemli sebebidir. Etkin mekanik dayanımın yanında şişirici gazın çok kısa sürede hava ile yer değiştirmesi, ürünün performansının kullanım ömrü boyunca sabit kalmasını sağlar. Kalınlığı azalmaz, ısı iletkenliği artmaz, mekanik özellikleri değişmez ve diğer özelliklerinde de zamanla hiçbir bozulma meydana gelmez. EPS, kullanım sahasına göre istenilen yoğunluklarda üretilir. Özellikleri yoğunlukla istenilen yönde değiştirilebildiğinden malzeme israfına ve gereksiz maliyet artışlarına sebep olmaz. Isı yalıtım amacıyla genellikle 15–30 kg/m3 yoğunluklarda; ambalaj malzemesi olarak kullanım amacıyla da 20-100 kg/m3 yoğunluklarda üretilmektedir. Bitmiş ürün olarak EPS, hafiflik, kolay işlenebilirlik ve diğer malzemeler ile kompozit ürünlerin imalatında kullanılabilirlik gibi özelliklere de sahiptir. Bütün bu özelliklerinin yanı sıra EPS, %100 geri dönüşümlü bir malzeme olması ve bünyesinde bulundurduğu malzemelerin atmosfere ve ozon tabakasına zarar vermemesinden ötürü çevre dostu bir malzemedir. EPS’nin özel tipleri ayrıca, gıda maddelerinin amblajlarında bile kullanılabilen ve insan sağlığına zararlı olmayan bir üründür. EPS ürünler, levha, boru veya önceden şekil verilmiş elemanlar halinde, yapıların ısı ve ses yalıtımında ve ambalaj sanayiinde yoğun bir şekilde kullanılırlar. EPS ürünlerin ayrıca, binalarda duvar malzemesi olarak kullanımından, soğuk hava depolarının yalıtımına, soğuk bölgelerdeki karayolu yapımına, zeminlerin takviyesine, gemiler için can simidi ve can yeleği yapımına kadar sayılması mümkün olmayan; hafifliğin, dayanımın, kolay şekil verebilmenin, kolay uygulayabilmenin ve düşük ısı iletkenliğinin önemli olduğu bütün uygulamalarda sınırsız kullanım alanı vardır.
Ambalajlama malzemesi olarak EPS’in kullanım alanı çok geniştir , istenilen boyut ve şekilde enjeksiyon makinasıyla üretilir. Alüminyumdan yapılan bu özel kalıplar her ürün için ayrı ayrı dizayn edilir. Kalıptan çıkan EPS, kullanıma hazır bir ambalaj malzemesi haline gelir. EPS , teknik özellikleri yüksek bir malzemedir , rutubetten , sudan , UV ışınlarından veya sıkışmadan etkilenmez , bozulmaz , mekanik ve teknik performans özelliklerini zamanla yitirmez , üretim sırasında düşük yoğunluklu enerji gerektirdiğinden ve geri dönüşümü olduğundan çevre dostu bir malzemedir.Gelişen bilgisayar destekli makineler sayesinde’de işe özel , istenilen şekil ve biçimde işlenebilinir. Ambalajlamada bazı kullanım alanları şunlardır ;Beyaz eşya ve elektronik eşya (Buzdolabı,Televizyon v.s)Cam eşya ve dekoraif eşya (yemek, bardak setleri, hediyelik eşya vs.)Gıda (bardak, tabak, balık kutusu, dondurma kutus vs.)İlaç sektöründe (aşı, soğuk zincir vs.)Mobilya sektöründe destek ve ambalaj malzemesi olarakSıhhi Tesisat Ürünleri (Batarya, Armatür, Duş Hotumu, Klozet Kapağı v.s)Meyve Sebze Sektörü (Meyve Sebze Kasaları)Balık ve Deniz Ürünleri (Balık Kutusu, Midye, İstiridye, Kalamar, Karides Kutuları v.s)Et ve Et Ürünleri (Et, Tavuk, Sucuk, Sosis, Kıyma Kapları v.s)Oyuncak SanayiSüt Ürünleri (Süt, Yoğurt, Peynir Kapları)Turizm Sektörü (Termos, Colt-boks, Buz Kutusu v.s)Çiçekçilik Sektörü ( Saksı Altlığı, Konteynır, Fide Yetiştirme Kapları)
izomak Batch Tipi EPS Şişirme Makinesi, otomatik üretimi takip edebilmek için PLC ve dokunmatik panel, otomatik besleme, elektronik tartım sistemi, ısı kontrolü, malzeme seviye kontrolü içermektedir. Elektronik tartım sistemi ve seviye kontrol sistemi ile malzemenin yoğunluğu ayarlanarak boncuk taneciklerin homojen bir şekilde tutulur. Tank içerisindeki ısı ve basınç yüksek hassasiyetli basınç kontrol sistemiyle kontrol edilerek taneciklerin istenilen ısı ve basıncın uygulanmasını sağlar. Otomatik malzeme besleme sistemi ve tartım sistemi verimliliği arttırır. Kapalı tip sabit basınçlı tank, yüksek ısı verimliliğine sahiptir. Continius şişirmeye göre %50 enerji tasarrufu sağlamaktadır. Makine akışkan kurutucu yatağa bağlıdır. Bu yatak otomatik olarak şişirilmiş tanecikleri kurutur ve filtre ederek dinlendirme silolarına gönderir.
Tam otomatik kendinden sıkıştırmalı ambalaj makinamız ile ürünleri ısıtma tüneline girmeden daha modern bir şekilde ambalajlanmaktadır. Isı tüneli, EPS'nin kenarlarında gönye bozulmalarına sebep olabilmektedir. Bu da mantolama esnasında problem teşkil eder. Daha fazla sıva harcı kullanımına sebep olabilir ve EPS'nin kalınlıklarında bozulmaya neden olabilmektedir. Siemens operatör paneli.Siemens PLC.Kolay Kullanım ve Basit Çalışma Sistemi.4 Yüzeyden Folyo Paketleme.Tek İşlemde Folyo Yapıştırma.Kapasite 4-5 paket/dakika.
Stretch Hood Film, rulo halinde bir ucunda mühürlenmiş bir film tüpü olup palet içeriğini palete sabitlemek için ürün ve palet üzerine gerilir. Film uygun uzunlukta kesilir, üst ucu ısıyla izole edilir ve dört tutucu parmaklar üzerine toplanır. Bu parmaklar, film boyutları yük boyutlarından biraz daha büyük olana kadar filmi yatay eksende merkezden dış kenaralara çapraz yönde uzatır, daha sonra uzatılmış filmi palet üzerine aşağı çekerek giydirir. Açılma oranını değiştirerek yükün palet üzerinde daha iyi tutulmasını sağlayabilirsiniz. Parmaklar palet altında sarılmış filmi serbest bırakır. Stretch film sarmaya göre  avantajları çok fazladır. Stretch Hood ürünü tam sardığı ve tek parça olduğu için daha dayanıklı bir istif oluşmasına yardımcı olur. Stretch Hood ürünü palet takoz seviyesine kadar sardığı için yandan ve üstten gelecek sıvı veya toza karşı tam koruma sağlar. Stretch Hood , stretch film sarmaya göre daha hızlı ve personel bağımsızdır. Stretch Hood makinesinden önce ki yada sonraki makine hattı personeli çok rahat takip edebilir. Stretch Hood Makinesi Hat tipi ve bağımsız olarak çalışabilmektedir. Stretch Hood makinesi sisteminize tam akuple çalışır. Önünde ve arkasında bulunan Makinelerle interlock bağlantısı sayesinde hata riskini nerdeyse sıfıra indirerek çalışır.
WhatsApp